Визволення Одеси

10 квітня 1944 року в ході Одеської операції, проведеної 26 березня – 14 квітня 1944 р військами 3-го Українського фронту була звільнена Одеса. Символом звільнення міста від окупації було підняте в той же день над Оперним театром червоний прапор.

Після успішного проведення Березнеговато-Снігиревськой операції 6-18 березня 1944 головні сили 3-го Українського фронту під командуванням генерала армії Родіона Яковича Малиновського 27-28 березня форсували Південний Буг і розгорнули рішучий наступ в загальному напрямку на Миколаїв і Одесу.

Одеська операція почалася в ніч на 27 березня, коли армії правого крила і центру 3-го Українського фронту приступили до розширення захоплених раніше плацдармів. Успіху операції сприяв глибокий охоплення південного угрупування противника військами 2-го Українського фронту, які до кінця березня форсували річку Прут і вийшли на підступи до Ясс. 28 березня радянські війська звільнили Миколаїв. 6-а німецька армія під тиском загрози, що нависла над її лівим флангом і тилом, змушена була почати відхід за річку Дністер. Війська фронту перейшли до переслідування противника в напрямках Тирасполя і Роздільній.

30 березня на лівому крилі фронту військами 28-ї армії за допомогою морського десанту був звільнений Очаків і розгорнуто наступ на Одесу. 4 квітня 37-я армія і кінно-механізована група оволоділи залізничним вузлом «Роздільна» і перерізали останню залізничну гілку, що зв’язувала між собою війська противника. Підводні човни і торпедні катери Чорноморського флоту вели активні дії на ворожих комунікаціях, зриваючи евакуацію німецько-фашистських військ.

У ніч на 10 квітня війська 8-ї гвардійської, 6-й і 5-ї ударної армій при сприянні партизан після короткої артилерійської підготовки атакували супротивника в Одесі. Війська 8-ї гвардійської армії увірвалися в західну частину міста, а з’єднання 6-й і 5-ї ударної армій тіснили ворога з півночі і північного заходу. На 10 годину ранку 10 квітня Одеса була повністю звільнена радянськими військами. Ворог втратив під Одесою 160 тис. Солдатів і офіцерів.

За час окупації, що тривала 907 днів, в місті загинули 82 тис. Жителів, 78 тис. Чоловік були викрадені на примусові роботи до Німеччини.

27 з’єднанням і частинам, найбільш відзначилися при визволенні міста, було присвоєно почесне найменування «Одеських». За героїзм і відвагу, проявлені в боях за місто, 14 осіб були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, більше 2-х тис. 150 чоловік нагороджені орденами і медалями СРСР.

1 травня 1945 року наказом Верховного Головнокомандуючого Одеса була оголошена містом-героєм.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 р за видатні заслуги перед Батьківщиною, мужність і героїзм, виявлені трудящими міста в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, місто-герой Одеса був нагороджений орденом Леніна і медаллю «Золота Зірка».

0

This Post Has 2 Comments

  1. Спасибо, что помните!!!

    0
  2. Интересно было прочитать! Спасибо!

    0

Comments are closed.

Close Menu
en_GBEnglish (UK)
ukУкраїнська en_GBEnglish (UK)